About the Show
Our Beneficiaries
Show Car Registration
Sponsors
Program Book Advertising
Directions
Visitor Information
Our Sponsors
Show Winners
Road Rally
Contact us
New Hope Automobile Show Facebook New Hope Automobile Show Twitter New Hope Automobile Show Vimeo

 

Thanks to everyone who made the 2015 Show an outstanding success.
Auto portraits for the 2015 show will be posted shortly.

View the images from the 2014 Show: Saturday, August 9. Sunday, August 10.
View the images from the 2013 Show, Saturday, August 10, Sunday, August 11.
View the images from the 2012 Show. Saturday, August 11. Sunday, August 12.
View the images from the 2012 Winners: Saturday, August 11. Sunday, August 12.
View the images from the 2011 Show. Saturday, August 13. Sunday, August 14.
View the images from the 2010 Show. Saturday, August 14. Sunday, August 15.
View the images from the 2009 Show. Saturday, August 8. Sunday, August 9.
View the images from the 2008 Show: Saturday cars. Sunday cars.
View the images from the 2007 Show.


2015 New Hope Automobile Show Winners

Governor’s Cup
Best in Show Post War

Gene Epstein 1962 Bentley Continental

Burch & Jones Award for Best Corvette
Doug Jorgensen 1971 Chevrolet Corvette

Jack Hopson Award for Best Mustang
Michael Ranniello 1969 Mustang Mach 1

Thomas E. Mellon Award for Best Mercedes Benz
Anthony Anastasio 1956 Mercedes Benz 190SL

George C. Green Award for Outstanding Community Service
Joe Moore - Head Judge New Hope Automobile Show was selected by the New Hope Solebury Community Association

Seniors
Thanks to all of our Senior Car owners. Your cars are the best of the best and we are proud and honored to have your vehicles exhibited at our show each year.

Jeff Abate - 1957 Ford Ranchero
Lee Caleen - 1957 Lincoln Premiere
John Cammarata - 1965 Chevrolet Corvette
George Elder - 1958 Chevrolet Impala
Mike Ford - 1977 Pontiac Grand Prix
Dave Hann - 1971 Dodge Challenger
Dave Hutchison - 1961 Triumph Italia 2000
Larry Katz - 1971 Oldsmobile Cutlass S
Kevin Keenan - 1979 VW Superbeetle
Jack Klein, MD - 1950 Oldsmobile Futuramic 88
Walter Kreig - 1937 Packard Super 8
Michael Riebe - 1955 Chrysler New Yorker Deluxe
Ken Rinear - 1970 Oldsmobile Cutlass Supreme
Warren Rubin - 1929 Packard
William Schulz - 1964.5 Ford Mustang
Jack Steczak - 1969 Camaro SS
Rob Stevens - 1970 Oldsmobile 442
Allan Thomas - 1967 Chevrolet El Camino
Joseph Vazquez - 1970 Chevrolet Chevelle SS
Jim Wulf - 1963 Ford Thunderbird
Anthony Years - 1968 Pontiac Grand Prix
Mark Zalutko - 1973 Safarikar
Ed Ziobro - 1969 Ford Mustang

Saturday, August 8, 2015

Senior Cars
Honorable Mention - Jim Wulf 1963 Thunderbird Ford
Honorable Mention - Bernie Peach 1909 Staver ER Roadster
Honorable Mention - Bernie Peach 1911 Ford Runabout
Honorable Mention - Jim Staats 1903 Oldsmobile Curved Dash
3rd place - Michael Riebe 1955 Chrysler New Yorker Deluxe
2nd place - John Cammarata 1965 Chevrolet Corvette
1st place - Rob Stevens - 1970 Oldsmobile 442

Cars of the 20s
1st place - Bill Schroeder 1921 Briggs and Stratton

Cars of the 30s
1st place - John Tatu 1937 Ford Coupe

Cars of the 40s
3rd place - Gary Oswald 1940 Dodge WC 51
2nd place - Doug Lansing 1949 Cadillac
1st place - Bill Wilcox 1948 Chevrolet Fleetmaster Coupe

Cars of the 50s
3rd place - William Balkie 1957 Eldorado Biarritz
2nd place - Phil & Mary Farese 1957 Eldorado Biarritz
1st place - John Fioravanti 1957 Chevrolet Belair

Cars of the 60s (1960-1966)
3rd place - Bob Miller 1960 Pontiac Ventura
2nd place - Ronald Rinaldi 1962 Buick 4667
1st place - Scott Nickett 1965 Ford Fairlane

Cars of the 60s (1967-1969)
Honorable Mention - John Fasano 1968 Oldsmobile 442
3rd place - Don Politsky 1969 Chevrolet Malibu
2nd place - Doug Hoefle 1969 Mercury Cougar
1st place - Ed Rowe 1967 Pontiac GTO

Cars of the 70s
Honorable Mention - Dave Stroud 1976 Ford Granada
3rd place - David Deily 1972 Oldsmobile Cutlass
2nd place - Richard Cantera GTO Judge
1st place - William Lang 1970 Buick GS 455

Cars of the 80s
3rd place - Vernon Castor 1988 Chevrolet Camaro 1 ROC
2nd place - Brian Rowe 1988 Pontiac Trans Am
1st place - William Jones 1986 Oldsmobile Custom Cruiser

Antique Trucks
2nd place - Vincent Mulroony 1952 Ford F-2
1st place - Michael Strober 1949 Diamond

Auburn/Cord/Duesenberg/Pierce-Arrow/Packard
2nd place - EJ Moser 1936 Packard
1st place - Richard Wainwright 1928 Packard Roadster

Avanti
1st place - Ken Swanstrom 1964 Avanti

Corvette (1953-1962)
Honorable Mention - Tom Trzesniowski 1960 Corvette
3rd place - Joseph Pukala 1956 Corvette
2nd place - Frank & Nancy Paschal 1958 Corvette
1st place - John Giroina 1958 Corvette

Corvette (1963-1967)
2nd class - Douglas Strohmeier 1963 Corvette
1st place - Stephen Worth 1963 Corvette

Corvette (1968-1990)
3rd place - Morgan & Andrea Reichner 1990 ZR
2nd place - Louis Di Criscio 1969 Corvette
1st place - Doug Jorgensen 1971 Corvette

Datsun/Nissan
2nd place - Robert Karasin 1979 200 ZX
1st place - Randy Spaide 1985 300ZX

Fire Engines
1st place Trevose Fire Company/Dan Powell 1933 Chevrolet Firetruck

High Performance Production
Honorable Mention - Ken Rosen 1965 Mercury Comet Cyclone
3rd place - Ken Phillips 1971 Pontiac Royal Trans Am
2nd place - Thomas Tafford 1971 Dodge Challenger
1st place - Norma & Joe Gearhart 1969 Plymouth GTX

Lincoln Continental
3rd place - Troy Kasick 1979 Lincoln Mark V Bill Blass Continental
2nd place - Mitch Kaplan 1976 Lincoln Continental MK IV Cartier
1st place - Brien McEvilly 1956 Lincoln Continental MK II

Model “A” Ford
Honorable Mention - Bob Sheaffer 1930 Model A
3rd place - Jim Melson 1930 Model A Coupe
2nd place - John Leydon 1930 Model A Roadster
1st place - Robert Bisaccio 1930 Model A Tudor

Model “T” Ford
2nd place - John Iocco 1925 Model T open
1st place - Bernie Peach 1911 Runabout Model T open

Ford Mustang
3rd place - Jerry Rubas Mustang LX
2nd place - Gary Manella 1970 Mustang Mach I
1st place - Michael Ranniello 1969 Mustang Mach I

Professional Specialty Cars
1st place - Bruce Uhrich 1956 Checker Cab

Racing Cars: Domestic
1st place - Rich Stuck T-Bird Battlebird

Shelby
3rd place - John Anderson 1968 GT-350
2nd place - John Kool 1968 GT-500
1st place - Gary Hullfish 1962 Cobra 289

New Shelby
Honorable Mention - Robert Groff 2011 Shelby GT 500
3rd place - John Rousch 2013 Shelby GT 500
2nd place - Thomas Mosteller Shelby GT 500 Convertible
1st place - Steven Donapel 2009 ShelbyGT 500 Super Snake

Special Interest
Honorable Mention Bill Conway 1982 Alfa Romeo Spider
3rd place - Carlos Augspach 1949 MG TC
2nd place - Greg Burdo 1965 Shelby Cobra
1st place - Dmitri Shvetsov 1957 Volga

Studebaker
2nd place - Bill Hughes 1956 Golden Hawk
1st place - Ron Bomberger 1956 Golden Hawk

Thunderbird
3rd place - Michael Szczepanski 1957 Ford Tundebird
2nd place - George Fender 1955 Ford Thunderbird
1st place - Bob & Marge Bogner 1957 Ford Thunderbird

Vintage Antique
1st place - Bernie Peach 1909 Staver

Volkswagen
3rd place - John Hare 1973 Thing
2nd place - Dean Dickson 1972 Volkswagen Beetle Coupe
1st place - Gary Hartzell Volkswagen Beetle Convertible

Woodies
1st place - Russell Goudy 1947 Chrysler/Town & Country


Sunday, August 9, 2015
 
Seniors
Honorable Mention - Michael Riebe 1955 Chrysler
3rd place - William Schulz 64.5 Ford Mustang
2nd place - John Cammarata 1965 Chevrolet Corvette
1st place - Robert Stevens 1970 Oldsmobile 442

Alfa Romeo
Honorable Mention - Dean Nichols 1971 Spider Veloce
3rd place - Donna Lagos 1993 Spider Veloce
2nd place - Ron Susarchick 1988 Spider Quadrifoglio
1st place - Tom O’Riordan 2000 Spider

Alfa Romeo Closed Cars
Honorable Mention - Richard Reina 1967 GT 1300 Jr
1st place - Tom Gerdan 1985 GTV 6 Calloway

Antique Motorcycles
Honorable Mention - Ray Hull 1968 BSA
Honorable Mention - Gary Penna 1974 Condor
3rd place - William Milnazik 1915 Excelsior
2nd place - Arvid Mayhre 1933 Velocette
1st place - Dave Hoover 1929 Indian

Austin Healey Sprite
3rd place - Mike Reapp 1959 Sprite
2nd place - Dean Hedin 1959 Sprite
1st place - David Silva 1960 Sprite

Austin Healey Big Healey
3rd place - Gary Hartzell 1961 HBT 7
2nd place - Boyd Steinbach 1967 300
1st place - Jim Lesher 100-six

BMW
3rd place - Robert Platz 1973 3.0 C5
2nd place - Robert Isbitski 1990 M113
1st place - Larry Schwarz 1973 2002 TII

Classic
1st place - E.J. Moser 1930 Packard 120

Corvair
1st place - Bill Josuweit 1964 Corvair Spyder

DeLorean
2nd place - David Salaba 1981 DeLorean

Fire Truck
1st place - Trevose Fire Company (Dan Pursell) 1933 Chevy Fire Truck

Foreign Exotic 2000-2010
1st place - Mario DiLibedo 2010 599 GTB

Foreign Exotic 2010-2015
Honorable Mention - John Gallagher 2010 Audi R8-V10
3rd Place - Duncan Augst 2012 Lexus LAF
2nd place - Mark Wealer 2015 Jaguar F-type
1st place - Paul Ruo 2015 Maserati Quattraporte

French Exotic-Pre 2000
Honorable Mention - Randall Crownover 1998 Ferrari Spider 355
3rd place - Will de Groot 2000 Ferrari SSO Maranello
2nd place - Robert Reuland 1998 Ferrari 355 GTB
1st place - Jacob Haber 1999 Lamborghini Diablo

French Connection
3rd place - Mark Gluck 1651 Citroen 15-Six
2nd place - Alain Dumas 1955 Citroen Taction Avant
1st place - Jorge Parente 1980 Citroen Visa Club

Jaguar
3rd place - John Adhearn 1961 Jaguar XK150
2nd place - George Hughes 1968 Jaguar XKE
1st place - Karl Kritzer 1961 Jaguar E Type

Lotus
Honorable Mention - Scott Bruen 1989 Esprit
3rd place - Lou Parrota 1967 Type 51
2nd place - Bruce Allen 1965 Elan S2
1st place - Mike Ornstein 1999 Elise Sport 1999 Elise Sport 190

Mercedes Benz
Honorable Mention - Linwood Staub 1987 Mercedes Benz 560 SL
3rd place - Betty Grant 1969 Mercedes Benz 280 SL
2nd place - Vince Fantozzi 1985 Mercedes Benz 280 SL
1st place - Terry Spaeth 1971 Mercedes Benz 280 SL

MG T Series
Honorable Mention - Al Kernagis 1986 MG B LE
3rd place - Bill Milnazik 1954 MG TF
2nd place - Chris Bacon 1957 MG MGA
1st place - Jack Wagner 1953 MG TD

MG B Series
2nd place - Lewis Kubert 1969 MG C

Early MGB
3rd place - George BiFono 1969 MGB
2nd place - Alan Brown 1974 MGB
1st place - Jim Wulf 1967 MGB

Morgan
1st place - Mark Podob 1964 Morgan + 4

Porsche 1
3rd place - Louis Muzekari 1955 Porsche 356 Speedster
2nd place - Jeff McFadyen 1957 Porsche 356A Coupe
1st place - Ray Paterek 1951 Porsche 356 Coupe

Porsche 2
3rd place - Bruce & Helen Hays 1979 Porsche 914 v 2nd place - Art Steinmark 1976 Porsche 914
1st place - Len Coloccia 1974 Porsche 914

Porsche 3
3rd place - Rich Sage 1979 Porsche 928 Coupe
2nd place - Gregory Earnshaw 1991 Porsche 944 S2 Coupe
1st place - Phil Stern 1987 Porsche 928-45

Porsche 4
Honorable Mention - William Schraft 1969 Porsche 911E
3rd place - Andrew Copp 1969 Porsche 911 Targa
2nd place - Mark Ridall 1974 Porsche 911 S Coupe
1st place - Bob McCaskey Porsche 912 Targa 1969

Porsche 5
3rd place - Robert Miller 1987 Porsche Cabriolet
2nd place - Fred Simonson 1989 Porsche 911 Cabriolet
1st place - William Harris 1986 Porsche 930S Coupe

Porsche 6
Honorable Mention - Robert Johnson 1995 Porsche 911 Cabriolet
3rd place - Kevin Fitsimmons 1997 Porsche 911 Cabriolet
2nd place - Steve Kroeger 1997 Porsche 911 Cabriolet
1st place - Akemi Kane 1992 Porsche 911 Turbo

Porsche 7
3rd place - Jeff Cafero 2008 Porsche Boxer
2nd place - Vic Graziano 2002 Porsche Boxer S
1st place - Don Lipira 1999 Porsche Boxer

Porsche 8
1st place - Lake Underwood 1957 Porsche 356 Speedster

Historically Preserved Original
Honorable Mention - Ken Mosby 1969 Ford Mach I
3rd place - Ed McBride 1980 Cadillac Fleetwood
2nd place - Randy Spaide 1985 Nissan 300zx
1st place - Allen Wagner 1966 Mercedes-Benz

Production Chrysler/Plymouth
3rd place - Richard Vitti 1962 Chrysler Imperial Crown Coupe
2nd place - Joe Cottone 1984 Chrysler Fifth Avenue
1st place - Steven Perry 1989 Chrysler Conquest TSI

Production Ford/Lincoln/Mercury
Honorable Mention - Jim Melson 1930 Ford Coupe
3rd place - Ken Rosen 1965 Mercury Comet Cyclone
2nd place - Dan Diaz 1930 Model A Tudor
1st place - George Fender 1955 Ford Thunderbird

Production General Motors
3rd place - Steven Cipiaco 1969 Chevrolet Chevelle SS Convertible
2nd place - Bill Wilcox 1982 Corvette CE
1st place - John Hunt 1966 Pontiac GTO

Racing: Foreign
1st place - Lake Underwood 1957 Porsche 356 Speedster

Rolls-Royce Bentley Pre-War Open
1st place - Ned Numata 1937 Bentley 4.5

Rolls-Royce Bentley Pre-War Closed
3rd place - Karl Zoller 1931 Phantom II
2nd place - Tom Borse 1935 20-25 Sedanca
1st place - Steve Ball 1939 Bentley Mann-Egerton

Rolls-Royce Bentley Post-War Open
1st place - Gene Epstein 1962 Bentley S2 Continental

Rolls-Royce Bentley Post-War Closed
3rd place - Maurice Deangeli 1960 Silver Cloud II
2nd place - Don Henderson 1948 Bentley Mark VI
1st place - Gene Epstein 1962 Bentley S2 Continental

Rolls-Royce Bentley Modern Classic Open
2nd place - Joel Zober 2000 Rolls-Royce Corniche
1st place - Harry Tillman 1983 Rolls-Royce Corniche

Rolls-Royce Bentley Best Modern
2nd place - Bill Horn 2000 Rolls-Royce Seraph
1st place - John Palma 2005 Bentley Arnage

Rolls-Royce Bentley Ghost Award
2nd place - Dave Browne 1922 Silver Ghost
1st place - Mark Corigliano 1921 Springfield Ghost

Rolls-Royce Owners Club: Keystone Region Awards
George III - Mark Corigliano 1921 Ghost
Timeless Classic - Karl Zoller 1931 Phantom II
Best Modern - Sean Kennedy 208 Azure
Queen Elizabeth II - Gene Epstein 1962 Bentley Continental

Special Interest
Honorable Mention - Dale Whittenberger 1932 Packard
3rd place - Joshua Littlefield 1971 Datsun 240 2G
2nd place - Kevin Hamilton 1978 Toyota Land Cruiser FJ40
1st place - Robb Francis 1967 Sunbeam Tiger MKJA

Specialty Class Car Class
Honorable Mention - Pal Farthing 1985.5 Pinninfarina
3rd place - Ron Mule 2006 Mercedes Benz
2nd place - Max Szczuruic 2006 Mercedes Benz McLaren
1st place - Carol & Steve Neubaur 1955 Messerschmitt

Triumph TR6
3rd place - Bob Hoernlein 1975 TR6
2nd place - Bill Geissel 1975 TR6
1st place - Gary Bossert 1974 TR6

Triumph TR3 A
3rd place - Jean Paul Gagnon 1961 TR3 A
2nd place - Alexander Lynch 1962 TR3 A
1st place - Bill Neidhardt 1959 TR3 A

Triumph Stag
3rd place - Doug Shimell 1971 Stag
2nd place - Susan Nitroy 1972 Stag
1st place - Wally Stronski 1973 Stag

TVR
2nd place - Jim McGowan 1980 TVR 280i