Special awards.

Governor’s Cup
Best in Show Pre War

Mitchell Hartka 1930 Model A

Burch & Jones Award for Best Corvette
John Giardina 1958 Corvette

Jack Hopson Award for Best Mustang
John Kaminski 1970 Boss Mustang

Thomas E. Mellon Award for Best Mercedes Benz
Claire Wegner 1956 Mercedes Benz 190SL

George C. Green Award for Outstanding Community Service
Deborah Lang – Selected by the New Hope-Solebury Community Association

Seniors
Thanks to all of our Senior Car owners. Your cars are the best of the best! We are proud and honored to have your vehicles exhibited at our show each year.

Joseph DiOreo 1967 Chevrolet Chevelle SS396
Hank/August Daub 1956 Studebaker Golden Hawk
Dave Hann 1971 Dodge Challenger
Mitchell Hartka 1930 Model A
Larry Katz 1968 Chevrolet Camaro
Larry Katz 1971 Oldsmobile Cutlass S
Kevin Keenan 1979 VW Super beetle
Jack Klein, MD 1951 Ford Victoria
Michael Laskowski 1965 Pontiac GTO
Ken Mosby 1969 Ford Mach I
Scott Nickett 1965 Ford Fairlane
Michael Riebe 1955 Chrysler Imperial
Ken Rinear 1970 Oldsmobile Cutlass Supreme
Warren Rubin 1929 Packard 640 Phaeton
William Schulz 1964.5 Ford Mustang
Jack Steczak 1969 Camaro SS
Wayne Tubbs 1967 MGB
Anthony Years 1968 Pontiac Grand Prix
Ed & Monica Ziobro 1969 Ford Mustang

Prize awards.

Congratulations!
Below are winners of our raffle and 50/50:

Raffle

Karla’s Bar & Restaurant- Dinner for 2
Leslie Drummond

The Solebury Club – One Month Membership
Jacyln Polin

Zoubi Restaurant & Bar – Dinner for 2
Jacyln Polin

Phillies Tickets
Bob Gaynor

Fire Engine Pedal Truck
Nadine & Jimmy Staats

50/50

Bill Hughes – Saturday
Joel Zober – Sunday (Mr. Zober donated it back to the New Hope Automobile Show)

 

Saturday's winners.

August 13, 2016

Seniors
3rd place – Scott Nickett 1965 Ford Fairlane
2nd place – Hank/August Daub 1956 Studebaker
1st place – Mitchell Hartka 1930 Model A

Cars of the 20s
2nd place – Bill Schroeder 1921 Briggs and Stratton Flyer

Cars of the 30s
1st place – Frank Suntheimer 1936 Ford Roadster

Cars of the 40s
Honorable Mention – Carl Christiansen 1940 Ford Panel Deluxe
3rd place – Bob Carnevale 1947 Mercury Monarch
2nd place – Bill  Wilcox 1948 Chevrolet Fleetwood Coup
1st place – James Gafgen 1940 Ford Deluxe Coupe

Cars of the 50s
1st place – Frank Pfeiffer 1956 DeSoto Firedome

Cars of the 60s
Honorable Mention – Jim Hann 1966 Plymouth Barracuda
3rd place – Robert Johnson 1969 Chevrolet Camaro
2nd place – Dan Politsky 1969 Chevrolet Malibu
1st place – Len & Maureen Travagune 1969 Camaro Z-28

Cars of the 70s
Honorable Mention – Ken Trump 1971 Oldsmobile Cutlass Supreme
3rd place – Bill O’Donnell 1977 Ford Mustang II Ghia
2nd place – David Stroud 1976 Ford Granada
1st place – Mike Parrotta 1970 Ford Torino GT

Cars of the 80s
Honorable Mention – Charles Rybny 1989 Pontiac Trans Am
3rd place – Edward McBride 1980 Cadillac Fleetwood
2nd place – Jeff Vasey 1987 IROC-Z
1st place – Joe Cottone 1984 Chrysler 5th Ave

Antique Trucks
3rd place – Ken Sylvester 1955 Chevrolet
2nd place – Walter Suessenguth 1946 Willys
1st place – Steve Lowre 1939 Plymouth

Auburn/Cord/Duesenberg/Pierce-Arrow/Packard
3rd place – Richard Wainwright 1928 Packard Roadster
2nd place – EJ Moser 1936 Packard Convertible
1st place – Dan Danialson 1939 Packard Roadster

Corvette (1953-1962)
1st place – John Giroina 1958 Corvette

Corvette (1963-1967)
2nd class – Stephen Worth 1963 Corvette
1st place – Frank & Nancy Paschal 1965 Corvette

Corvette (1968-1973)
2nd place – Steve Sooby 1970 Corvette
1st place – Noel & Alice Peters 1968 Corvette

Corvette (1974-1988)
3rd place – Chris Adriano 1976 Corvette
2nd place – Ed Chionchio Sr. 1977 Corvette
1st place – Jack Rada 1980 Corvette

Datsun/Nissan
2nd place – Gary Deitrich 1977 240Z
1st place – Randy Spaide 1985 300ZX

Fire Engines
2nd place – Joseph Gary Blair 1946 Brockway
1st place – Huntingdon Valley Fire Company Mack 1948 851BS

High Performance Production
2nd place – Ken Rosen 1965 Mercury Comet Cyclone
1st place – Carmen Lanzetta 1970 Chevelle SS

Lincoln Continental
3rd place – James Cappello 1989 Lincln Town Car
2nd place – Brian McEvily 1956 MKII Continental MK II
1st place – Carl Villone 1978 MKV Diamond Jubllee

Model “A” Ford
3rd place – Dan Diaz 1930 Model A Ford
2nd place – Bill Schroeder 1931 Model A Ford
1st place – Mitch Hartka 1930 Model A Ford

Ford Mustang
2nd place – Jeff Stefanick 1966 Mustang
1st place – John Kaminski 1970 Boss Mustang

Nash
Honorable Mention – Wade Jacobs 1951 Nash

Professional Specialty Cars
Honorable Mention – Shawn Kingston 1986 Cadillac Flower Car

Racing Cars: Domestic
2nd place – Jim Staats 1959 Hillegas
1st place – Tom Bohner GT 40

Shelby
Honorable Mention – Stephen Polin 2007 GT 500
3rd place – John Kaminski 2016 GT 350
2nd place – Thomas Mosteller 2012 GT 500
1st place – John Anderson 1968 GT-350

Special Interest
Honorable Mention – John Williams  1946 MGTC
1st place – William Conway 1982 Alfa Romeo Spider

Studebaker
Honorable Mention – Bill Hughes 1956 Golden Hawk

Thunderbird
3rd place – Myrna & Steve Wishnick 1963 Ford Thunderbird
2nd place – Wes Levonian 1955 Ford Thunderbird
1st place – Ray Lubertazza 1955 Ford Thunderbird

Vintage Antique
1st place – Bernie Peach 1908 Staver

Volkswagen
3rd place – Joan Philip 1969 Karmann Ghia Coupe
2nd place – Gary Solarz 1963 Karmann Ghia Coupe
1st place – Nelson Roger 1950 Beetle

Sunday's winners.

August 14, 2016

Seniors
Honorable Mention – Michael Laskowski 1965 Pontiac GTO
3rd place – Jack Steczak 1969 Camaro SS
2nd place – Wayne Tubbs 1967 MGB
1st place – Mitchell Hartka 1930 Ford Model A

Alfa Romeo Spider Pre-1966
1st place – Morgan Smith 1963 Giulia Spider

Alfa Romeo Spider 1966 – Present
3rd place – Vince Cianfichi 1991 Spider
2nd place  – Donna Lagos 1993 Spider
1st place – Jose Joga 1989 Spider Quadrifoglio

Alfa Romeo Closed Cars
1st place – Jeff Brown 1979 Alfetta Sport Sedan

Austin Healey
Honorable Mention – Tom Gerdan 1968 Austin Healey Sprite
3rd place – Gary Hartzel 1961 Austin Healey 3000

BMW
2nd place – Sam Oaten 1987 BMW 325 I
1st place – Jim Schwartz 1988 BMW M6

Classic
Honorable Mention Richard Wainwright 1928 Packard Roadster
1st place – Emile Moser 1936 Packard 120B

Corvair
1st place – Kathleen Sylvester 1963 Corvair

Foreign Exotic 2000-2010
1st place – Mario DiLibedo 2010 599 GTB

Foreign Exotic Contemporary
Honorable Mention – Victor Smollar 2011 Audi RX 8
3rd Place – Jim Martin 2009 Aston Martin DB9
2nd place – Duncan Aust 2006 Noble M 400
1st place – Howard Mintz 2006 Ford GT

French Exotic New
Honorable Mention – Brian Sherwood 2014 Ferrari Calif. Spyder
3rd place – Stephen Polin 2016 Porsche 911 GTS-4
2nd place – Paul Ruo 2015 Maserati Q-Port
1st place – Mark Weaver 2016 Jaguar F Type

French Exotic Vintage
3rd place – Steve Muzekari 1962 Ferrari 250 GTE
2nd place – John Wetzig 1982 Ferrari 400i
1st place – Bob Denito 1971 Pantera

French Connection
Honorable Mention – Mike Kenas 1987 Citroen

Jaguar
3rd place – Charles Benz 1962 Jaguar XK-E
2nd place – George Hughes 1967 Jaguar XKE
1st place – Bill Beiswinger 1969 Jaguar XK-E

Lotus
2nd place – Lee Klauber 2011 Elise R
1st place – Bryan Boyle 1971 Europa S2

Mercedes Benz 4 Seat
Honorable Mention – Roger Jones 1986 190 2.3
3rd place – Patrick Ginocchietti 1960 180 B
2nd place – Robert Platz 1972 280 SEL 4.5
1st place – Bruce Rosenbaum 1969 280 SE Coupe

Mercedes Benz
3rd place – Ralph Esposito 1976 450 SL
2nd place – Ross Wilson 1968 250 SL
1st place – Claire Wegner 1956 190 SL

MG T Series
3rd place – Tony Rizzello 1955 MGTF
2nd place – John Williams 1946 MGTC
1st place – Bill Schroeder 1954 MGTF

MG A Series
1st place – Chris Bacon 1957 MGA

MG B Series
3rd place – Al Kernagis 1980 MGB (LE)
2nd place – Alan Brown 1974 MGB
1st place – Jim Wulf 1967 MG MGB

Morgan
1st place – Mark Podob 1964 Morgan + 4

Porsche 1
3rd place – Daniel Coughlin 1963 356 B Coupe
2nd place – Jeff McFadyen 1957 Porsche 356A Coupe
1st place – Victor Ingram 1955 256 Continental Cabriolet

Porsche 2
2nd place – Art Steinmark 1976 Porsche 914 Roadster
1st place – Russ Arnone 1974 914 LE

Porsche 3
3rd place – Robert McLoughlin 1987 924 Coupe
2nd place – Joe & Susan Lertch 1990 944 St Cabriolet
1st place – Joe & Susan Lertch 1990 944 St Cabriolet

Porsche 4
3rd place – Robert McCaskey 1969 912 Targa
2nd place – P.J. Jacobs 1966 912 Coupe
1st place – Mark Ridall 1974 911 S Coupe

Porsche 5
3rd place – Martin Horneck 1987 911 Coupe
2nd place – Gary Bossert 1987 911 Coupe
1st place – Gary Gallo 1987 Porsche 911 Coupe

Porsche 6
3rd place – Gerd Lengfeld 1998 911 Cab
2nd place – Kevin Fitsimmons 1997 Porsche 911 Cabriolet
1st place – Akemi Kane 1992 Porsche 964 Turbo

Porsche 7
3rd place – Carl Lipschutz 2000 Boxer S
2nd place – Rudy Samsel 1998 Boxster
1st place – Don Lipira 1999 Porsche Boxer

Porsche 8
1st place – Jerry Manna 1989 911 Speedster Turbo

Historically Preserved Original
Honorable Mention – Kelly Knight 1987 Fiat-Bertone X1/9
3rd place – Daniel Kelly 1969 Mercedes Benz 280 SL
2nd place – Randy Spaide 1985 Nissan 300zx
1st place – Rob Francis 1953 Jaguar XK 120 “M” Roadster

Production Chrysler/Plymouth
3rd place – Richard Vitti 1962 Chrysler Imperial Crown Coupe
2nd place – Joe Cottone 1984 Chrysler Fifth Avenue
1st place – Gene Epstein 1956 Chrysler New Yorker Convertible

Production Ford/Lincoln/Mercury
3rd place – Ellen Melson 1930 Ford Coupe
2nd place – Ken Rosen 1965 Mercury Comet Cyclone
1st place – Bob Carnevale 1955 Ford Thunderbird

Production General Motors
3rd place – Steven Mulvey 1969 Old’s Hurst
2nd place – Bill Wilcox 1982 Corvette CE
1st place – Stephen Worth 1970 Chevelle

Racing: Foreign
2nd place – Jeremy Fergusson 1965 Lotus

Rolls-Royce Bentley Pre-War Open
2nd Mike Ziegler 1922 Silver Ghost
1st place – Ned Numata 1936 Bentley 4.5

Rolls-Royce Bentley Pre-War Closed
3rd place – Karl Zoller 1931 Phantom II
2nd place – Tom Borse 1935 20-25 Sedanca
1st place – Steve Ball 1939 Bentley Mann-Egerton

Rolls-Royce Bentley Post-War Open
2nd place – Joel Zober 2000 Corniche
1st place – Harry Tillman 1983 Corniche

Rolls-Royce Bentley Post-War Closed
3rd place – Bob Ochs 1976 Silver Shadow
2nd place – John Matson 1960 Phantom V
1st place – Tony Saccomano 1988 Silver Spur

Rolls-Royce Owners Club: 2016 Keystone Region Awards
Epitome of Luxury (any year up to 2001) – Dave & Rose Browne 1961 Silver Cloud II
Timeless Classic – Frank Finger 1960 Silver Cloud
Best Modern (1975-Present) – John Palma 2004 Bentley GT
Excellence in Motion – Bob Och 1976 Silver Shadow
Best in Show Pre-War George III – Ned Numata 1936 Bentley 4.5
Best in Show Post War Queen Elizabeth – Gene Epstein 1960 Silver Cloud II 4 Door Drophead

Special Interest
3rd place – Huntingdon Valley Fire Company 1948 MackL505
2nd place – Trevose Fire House 1934 Chevrolet Firetruck
1st place – Kevin Hamilton 1978 Toyoto Landcross

Specialty Class
Honorable Mention – Pal Farthing 1985.5 Pinninfarina
3rd place – Ron Mule 2006 Mercedes Benz
2nd place – Max Szczuruic 2006 Mercedes Benz McLaren
1st place – Carol & Steve Neubaur 1955 Messerschmitt

Triumph TR6
3rd place – Bill Schmidt 1976 Triumph TR6
2nd place – Bob & Eileen Hoerlein 1975 Triumph TR6
1st place – Fred Brown 1972 Triumph TR6

TVR
1st place – Steve Rosenberg TVR 2500M

Viper
1st place – Christian Joseph 2006 Dodge Viper Serio